Przejdź do treści
Strona główna » Przyczyny borderline

Przyczyny borderline

Naukowcy oraz badacze zajmujący się borderline wciąż

nie są zgodni

osobowośĆ z pogranicza jest skutkiem współwystępowania

różnych czynników

Nie u każdego, kto doświadczył traumy, rozwinie się osobowość z pogranicza. Nie każdy wychowujący się w niesprzyjających warunkach, będzie miał BPD. Nie każdy z biologiczną podatnością na borderline będzie miał problem z tym zaburzeniem.

Dopiero nałożenie się na siebie kilku czynników może spowodować, że u danego człowieka osobowość nie rozwinie się prawidłowo.

Przyczyny borderline

  1. S. F. Dingfelder, Treatment for the 'untreatable’, „Monitor on Psychology” 2004, nr 03 (marzec), s. 46

czynniki psychologiczne

Czynniki psychologiczne a dziedziczenie

Funkcjonowanie mózgu

Trauma

Środowisko i wychowanie

na czym polega

diagnoza borderline?

Diagnoza borderline nie jest prosta i może zająć jakiś czas. Z zasady zaburzenia osobowości diagnozuje się najwcześniej u młodych dorosłych, gdyż do osiemnastego roku życia osobowość wciąż się rozwija. Jednak, jak zauważa Daniel J. Fox w książce „Borderline. Życie na krawędzi”, według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, możliwe jest zdiagnozowanie borderline poniżej 18. roku życia, o ile osoba diagnozowana doświadcza objawów przez co najmniej rok.

na czym polega

leczenie borderline?

Czym jest

borderline?

nazywane jest również zaburzeniem osobowości z pogranicza, osobowością chwiejną emocjonalnie typu borderline lub osobowością z pogranicza (ang. BPD, Borderline Personality Disorder).

Wiąże się ono z ogromnym cierpieniem zarówno osoby z tym zaburzeniem, jak i jej otoczenia. Towarzyszy mu szereg objawów, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają funkcjonowanie indywidualne, społeczne i zawodowe.

Dowiedz się więcej

Wybierz odpowiedni dział. Borderline dotyczy:
MNIE
OSOBIŚCIE
MOJEGO
BLISKIEGO
MOJEGO
PACJENTA

W 2022 roku przeprowadziliśmy ankietę na temat

znajomości borderline

Skip to content