Przejdź do treści
Strona główna » Leczenie borderline

Leczenie borderline

CZY borderline

jest uleczalne?

Leczenie osób z borderline niesie za sobą

wiele wyzwań

„Trudność w leczeniu pacjentki z osobowością z pogranicza o skłonnościach samobójczych polega na tym, że zamiast na huśtawce faktycznie próbujemy utrzymać równowagę na bambusowej tyczce przymocowanej niepewnie na kablu wysokiego napięcia rozciągniętym nad Wielkim Kanionem. Tak więc, gdy pacjentka porusza się do tyłu na tyczce, potem ja przesuwam się do tyłu, żeby ponownie osiągnąć równowagę, następnie pacjentka znowu przesuwa się do tyłu, żeby ponownie osiągnąć równowagę i tak dalej, to grozi nam upadek na dno kanionu (…). Wydaje mi się, zatem, że moim zadaniem jako terapeuty jest nie tylko utrzymanie równowagi, ale utrzymanie jej w taki sposób, abyśmy obie poruszały się w kierunku środka, a nie poza końce tyczki.”

M. Linehan, Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna, Kraków: WUJ 2010, s. 30

Leczenie borderline

Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT)

Terapia schematów Younga (ST)

Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP)

Terapia oparta na mentalizacji (MBT)

Farmakoterapia


Nie istnieją tabletki, które leczyłyby borderline.  Osobowość z pogranicza, tak jak i inne zaburzenia osobowości, leczy się głównie za pomocą psychoterapii, gdyż problemem jest głównie źle ukształtowana osobowość, a farmakoterapia jej nie zmienia. Leki stosuje się pomocniczo, by nieco wyciszyć niektóre objawy (leczenie objawowe, nie eliminujące przyczyn) lub na choroby współistniejące, takie jak depresja, stany lękowe, bezsenność.

Grupy leków najczęściej stosowanych pomocniczo w przypadku leczenia borderline:

  1. Leki antydepresyjne – stosuje się je przy zaburzeniach nastroju, szczególnie w stanach depresyjnych i lękowych, dużym nasileniu chwiejności emocjonalnej, agresji ,trudnościach w kontroli działań impulsywnych.
  2. Leki normotymiczne (stabilizatory nastroju) – wykazują działanie stabilizujące nastrój, redukują poziom agresji, złości i impulsywności.
  3. Atypowe leki neuroleptyczne, czyli leki przeciwpsychotyczne drugiej generacji – wykazują działanie zmniejszające nasilenie lęku, napięcia, wrogości i impulsywności czy poprawę nastroju.
  4. Leki uspokajające, przeciwlękowe, nasenne.

Czym jest

borderline?

na czym polega

diagnoza borderline?

Diagnoza borderline nie jest prosta i może zająć jakiś czas. Z zasady zaburzenia osobowości diagnozuje się najwcześniej u młodych dorosłych, gdyż do osiemnastego roku życia osobowość wciąż się rozwija. Jednak, jak zauważa Daniel J. Fox w książce „Borderline. Życie na krawędzi”, według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, możliwe jest zdiagnozowanie borderline poniżej 18. roku życia, o ile osoba diagnozowana doświadcza objawów przez co najmniej rok.

Jakie są

przyczyny borderline?

Dowiedz się więcej

Wybierz odpowiedni dział. Borderline dotyczy:
MNIE
OSOBIŚCIE
MOJEGO
BLISKIEGO
MOJEGO
PACJENTA

W 2022 roku przeprowadziliśmy ankietę na temat

znajomości borderline

Skip to content