jeśli Jesteś w kryzysie i potrzebujesz pilnej,
darmowej pomocy
nie wahaj się i sprawdź swoje możliwości. Nie musisz być sam(a) ze swoimi problemami!
Zaburzenie osobowości borderline to
nie Twoja wina!
Osoby z zaburzeniem borderline często mają tendencje do autostygmatyzacji i samokrytyki. Pamiętaj, że zaburzenie nie jest Twoją winą! Wprowadzanie chaosu wokół siebie czy krzywdzenie innych oraz siebie to wynik objawów zaburzenia, a nie togo, że jesteś złym człowiekiem. Ale jednocześnie…
Zaburzona osobowość
nie zwalnia Cię
z odpowiedzialności za własne zachowanie. To, że objawy nie są Twoją winą, nie usprawiedliwia wszystkiego, co robisz. Nie prosiłaś(-eś) się o zaburzenie, ale w Twojej gestii leży podjęcie leczenia i praca nad sobą, tak aby poprawił się komfort życia zarówno Twój, jak i osób w Twoim otoczeniu.
Pamiętaj, że borderline
to nie wyrok!
Wbrew obiegowym opiniom i utrwalonym mitom, zaburzenie osobowości borderline nie jest nieuleczalne. U dużej części osób z BPD, niektóre objawy wyciszają się samoistnie wraz z wiekiem.
Jednak nie musisz czekać! Podjęcie psychoterapii oraz praca nad sobą, a w razie potrzeby włączenie farmakoterapii, mogą dać znakomite efekty. Nie jesteś skazana(-y) na wieczne cierpienie, odrzucenie, autoagresję, autodestrukcję, skrajne emocje i chaos na przemian z pustką.
Pamiętaj, że zaburzenie borderline
Cię nie określa!
Zaburzenie osobowości, tak samo jak choroby, w tym choroby somatyczne, nie określają nikogo, nie świadczą o jego wartości. Diagnoza borderline Cię nie definiuje, a jedynie wskazuje na problemy i trudności, których doświadczasz.
Nie wiesz,
czym jest borderline?
Czasem usłyszenie diagnozy borderline bywa szokiem. Szczególnie, gdy nie do końca rozumie się, czym jest zaburzenie z pogranicza.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, te informacje mogą okazać się pomocne.
Jakie są
przyczyny borderline?
Mimo dużej ilości badań, przyczyny powstawania borderline wciąż nie są jasne.
Na przestrzeni lat powstawały różne teorie próbujące wytłumaczyć mechanizm tego zaburzenia osobowości.
na czym polega
diagnoza borderline?
Diagnoza borderline nie jest prosta i może zająć jakiś czas. Z zasady zaburzenia osobowości diagnozuje się najwcześniej u młodych dorosłych, gdyż do osiemnastego roku życia osobowość wciąż się rozwija. Jednak, jak zauważa Daniel J. Fox w książce „Borderline. Życie na krawędzi”, według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, możliwe jest zdiagnozowanie borderline poniżej 18. roku życia, o ile osoba diagnozowana doświadcza objawów przez co najmniej rok.
na czym polega
leczenie borderline?
Osobowość z pogranicza, choć jest bardzo poważnym i potencjalnie śmiertelnym zaburzeniem osobowości, jest podatna na działania terapeutyczne. Jak można leczyć borderline? Jakie są rokowania?
Zachęcamy do zapoznania się z zebranymi przez nas
materiałami
filmowymi, którymi są wywiady, nagrania z konferencji, darmowych szkoleń czy webinarów. Mogą one stanowić cenne źródło wiedzy.
W 2022 roku przeprowadziliśmy ankietę na temat
znajomości borderline
wśród społeczności internetowej. Wzięło w niej udział 610 osób.
W jednym z pytań ankietowani mieli ocenić, czy społeczeństwo wie wystarczająco wiele na temat borderline. Aż 92,1% osób odpowiedziało przecząco. Ocena poziomu wiedzy specjalistów ochrony zdrowia psychicznego również nie wypadła optymistycznie – 50,7% respondentów uznało, że poziom wiedzy specjalistów jest niewystarczający.
Jak ankietowani poradzili sobie z rozpoznaniem objawów borderline? Jakie mity uznali za prawdę? Czy stygmatyzacja osób z BPD rzeczywiście jest poważnym problemem?
Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi wyniki ankiety wraz z omówieniem.