Przejdź do treści
Strona główna » home backup

home backup

Kampania społeczna

BORDERLINE

#kuZrozumieniuiAkceptacji

Podstawowym skutkiem tych trudności emocjonalnych jest to, że jednostki z zaburzeniem osobowości z pogranicza są psychologicznym odpowiednikiem pacjentów z poparzeniami trzeciego stopnia. Po prostu nie mają one, jeśli można tak powiedzieć, emocjonalnej skóry. Nawet najmniejszy dotyk czy ruch może wywołać ogromne cierpienie.

Marsha M. Linehan

zaburzenie osobowości

borderline

nazywane jest również zaburzeniem osobowości z pogranicza, osobowością chwiejną emocjonalnie typu borderline lub osobowością z pogranicza (ang. BPD, Borderline Personality Disorder).

Wiąże się ono z ogromnym cierpieniem zarówno osoby z tym zaburzeniem, jak i jej otoczenia. Towarzyszy mu szereg objawów, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają funkcjonowanie indywidualne, społeczne i zawodowe.

Pod powierzchnią klinicznej nomenklatury skrywa się cierpienie, jakiego doświadczają osoby z zaburzeniem z pogranicza oraz ich rodziny i przyjaciele. Dla osobowości pogranicznej większość życia przypomina przejażdżkę emocjonalną kolejką górską, nieprowadzącą do żadnego konkretnego celu. Ludziom żyjącym z osobą z BPD, kochającym ją lub próbującym ją leczyć wyprawa ta może wydawać się równie szalona, beznadziejna i frustrująca.

J. J. Kreisman, H. Straus

Kluczowe problemy

Oprócz obciążających objawów zaburzenia, osoby z borderline napotykają na szereg innych trudności.
Są to między innymi problemy:
SPOŁECZNE
  • brak zrozumienia i wsparcia ze strony bliskich, otoczenia i/lub specjalistów,
  • brak wiedzy na temat zaburzenia zarówno u samych osób z zaburzeniem, jak i ich bliskich, co sprzyja nasilaniu objawów,
  • unieważnianie emocji, przeżyć i problemów osób z zaburzeniem,
  • stygmatyzacja zaburzenia,
  • wpędzanie osób z zaburzeniem w poczucie winy z powodu objawów borderline.
FORMALNE
  • trudności z dostępem do odpowiedniego leczenia,
  • brak refundacji leków, które często są stosowane pomocniczo w procesie leczenia (np. tzw. „stabilizatorów nastroju”),
  • długi czas oczekiwania na psychoterapię w ramach NFZ, która często jest niedostosowana dla potrzeb osób z zaburzeniem borderline,
  • niedostateczna ilość ośrodków terapeutycznych wyspecjalizowanych w leczeniu zaburzenia osobowości z pogranicza.
REHABILITACYJNE
  • brak rehabilitacji zawodowej,
  • brak wsparcia na rynku pracy.

Jednostka z zaburzeniem z pogranicza cierpi na swoistą hemofilię emocjonalną; brakuje jej mechanizmu krzepnięcia, niezbędnego, by zatamować gwałtowny strumień uczuć. Ukłuj delikatną „skórę” osoby z BPD, a wykrwawi się emocjonalnie na śmierć.

J. J. Kreisman, H. Straus

Aktualności

Jakie są

przyczyny borderline?

na czym polega

diagnoza borderline?

Diagnoza borderline nie jest prosta i może zająć jakiś czas. Z zasady zaburzenia osobowości diagnozuje się najwcześniej u młodych dorosłych, gdyż do osiemnastego roku życia osobowość wciąż się rozwija. Jednak, jak zauważa Daniel J. Fox w książce „Borderline. Życie na krawędzi”, według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, możliwe jest zdiagnozowanie borderline poniżej 18. roku życia, o ile osoba diagnozowana doświadcza objawów przez co najmniej rok.

na czym polega

leczenie borderline?

Nie bądź obojętny i

pomóż nam

walczyć z niezrozumieniem, stygmatyzacją, cierpieniem, trudnościami w dostępie do leczenia.

Wierzymy w moc wspólnego działania. Dlatego będziemy bardzo wdzięczni, jeśli zachcesz nam pomóc. Można to zrobić na kilka sposobów i nie zawsze wiąże się to z kwestiami finansowymi. Zobacz, co możesz zrobić, by kampania miała szerszy zasięg i jeszcze więcej ludzi uzyskało rzetelną wiedzę na temat borderline.

Obejrzyj zebrane przez nas

materiały

Dowiedz się więcej

Wybierz odpowiedni dział. Borderline dotyczy:
MNIE
OSOBIŚCIE
MOJEGO
BLISKIEGO
MOJEGO
PACJENTA

Partnerzy

[logoshowcase center_mode=”true” slides_column=”5″ limit=”-1″ arrows=”false” link_target=”blank” max_height=”90″]

Skip to content