Traumy złożone i rozwojowe z perspektywy DBT – panel dyskusyjny terapeutów | Rozmawia: Alicja Baranek Goście: Małgorzata Zalewska, Aleksandra Szyper
W trakcie panelu poruszone zostały różne perspektywy terapeutek DBT na to, co może i powinno odbyć się w tak zwanej “drugiej fazie terapii DBT”, która obejmuje leczenie stresu posttraumatycznego. Według różnych badań od 50 do 80 % osób z rozpoznaniem zaburzeń osobowości Borderline to osoby z doświadczeniami długotrwałej przemocy w rodzinie, w tym przemocy seksualnej. Psychoterapia tych osób powinna zatem bezpośrednio poruszać problem tych traum i skutecznie redukować objawy PTSD (zespół stresu posttraumatycznego). W związku z planami wprowadzenia w nowej, zrewidowanej klasyfikacji chorób i zaburzeń nowej jednostki – complex-PTSD (złożony zespół stresu pourazowego dla określenia traum typu II) wielu pacjentów z rozpoznaniem Borderline otrzyma tę nową diagnozę. Psychoterapeuci, a szczególnie terapeuci DBT powinni być zatem przygotowani do skutecznego rozpoznawania i leczenia tego problemu.
Podręczniki terapii DBT mówią o zastosowaniu “przedłużonej ekspozycji lub innej opartej na dowodach metody leczenia PTSD”. W ostatnich latach obserwujemy rozkwit szkoleń i literatury tematu. Opowiemy o tym jak dobierać metody do pacjenta i jak można wzbogacić warsztat terapeuty DBT w temacie leczenia traumy.
Wszystkie uczestniczki panelu są certyfikowanymi terapeutkami poznawczo-behawioralnymi oraz terapeutkami DBT po całościowych szkoleniach w różnych, uznanych instytucjach szkoleniowych (B-Tech, PTDBT i AMIE). W czasie panelu omówimy znane nam metody pracy z traumą oparte na dowodach naukowych, m.in przedłużoną ekspozycję (DBT-PE), EMDR, terapię schematów (Imaginery Rescripting) oraz CPT (cognitive processing therapy)
Źródło materiału i opisu: https://youtu.be/hGbXLUFZtJA?si=Juj_NVzVLGssD4H1