Przejdź do treści
Strona główna » Terapia schematów – Agata Muszyńska, Zofia Szynal

Terapia schematów – Agata Muszyńska, Zofia Szynal

Dzieciństwo ma ogromny wpływ na nasze dalsze życie. To czas, w którym intensywnie się rozwijamy i uczymy sposobów postępowania oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach. Jeśli w okresie dorastania wypracujemy nieadaptacyjne schematy, a także zaburzone strategie funkcjonowania psychicznego i społecznego, to skutki tego mogą negatywnie wpływać na naszą dorosłość. Terapia schematów jest jedną z rekomendowanych form pracy terapeutycznej – badania naukowe wykazują jej skuteczność przy tego typu trudnościach. Czym jest terapia schematów? W jaki sposób terapia schematów pomaga klientom i pacjentom? Jakimi technikami terapeutycznymi się charakteryzuje? Jak wygląda przebieg spotkań terapeutycznych? Na te i wiele więcej pytań odpowiada Agata Muszyńska, psycholożka, certyfikowana terapeutka schematów. Spotkanie prowadzi Zofia Szynal.

Agata Muszyńska – psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, certyfikowana terapeutka schematu oraz certyfikowana superwizorka/trenerka terapii schematu. Prowadzi prywatną praktykę. Pracuje z dorosłymi, specjalizując się przede wszystkim w terapii zaburzeń osobowości, powstałych na skutek doświadczenia trudnych lub traumatycznych zdarzeń w dzieciństwie i w okresie dorastania. W ramach swojej praktyki superwizuje też przyszłych terapeutów terapii schematu, a także prowadzi warsztaty pracy własnej/rozwoju osobistego w oparciu o terapię schematu dla przyszłych terapeutów poznawczo-behawioralnych. Jest również wykładowczynią Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, gdzie przekazuje wiedzę dotyczącą terapii schematu. Doświadczenie psychoterapeutyczne zdobywała, współpracując w latach 2008-2012 z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, początkowo jako stażystka, a potem jako dyżurująca konsultantka. Następnie przez kilka lat prowadziła poznawczo-behawioralną terapię grupową dla osób z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi i zaburzeniami osobowości w Centrum Psychoterapii w Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie. Aktualnie rozwija się zawodowo w kierunku prowadzenia terapii schematu par. Jest w trakcie procesu certyfikacyjnego.

Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.

W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.


Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl

Źródło materiału i opisu: https://www.youtube.com/live/9ve2jUo9MzI?si=3AoUVGfKl-ER4-0x

Skip to content