Przejdź do treści
Strona główna » [szkolenie online] Osobowość borderline – wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne

[szkolenie online] Osobowość borderline – wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne

Termin szkolenia: 15.12.2023, 10:00-15:00

Miejsce szkolenia: online

Cena: udział STANDARD 736,77 zł

Organizator: Czasopismo Psychologia w praktyce, Centrum Kompetencji

Prowadzący: dr n. med. Anna Klatkiewicz

Adresaci: psycholodzy i psychoterapeuci

Zapisy i więcej informacji: https://centrumkompetencji.pl/edukacja,psychologia-i-psychoterapia,psycholog/osobowosc-borderline-wyzwania-diagnostyczne-i-terapeutyczne-2-2-2-2/966

Głównym celem warsztatu jest uwrażliwienie uczestników na specyfikę i trudności wynikające z pracy z osobowością typu borderline. Przygotujemy uczestników do korzystania z metod i technik, które zwiększą skuteczność oddziaływań diagnostycznych i terapeutycznych. Na przykładzie konkretnych studiów przypadków zobrazujemy specyficzne dla BPD zachowania oraz sposoby funkcjonowania w społeczeństwie. Nauczymy jak odróżniać osobowość typu borderline od innych zaburzeń osobowości oraz osobowości potraumatycznej, jak również choroby afektywnej dwubiegunowej oraz podpowiemy dlaczego warto w procesie terapeutycznym wziąć pod uwagę uzależnienia, ryzykowne zachowania i przypadkowe kontakty seksualne u osób z pogranicznym zaburzeniem osobowości.

W trakcie warsztatów omówimy i zobrazujemy na przykładach:

  • Jak za pomocą wieloczynnikowego modelu kształtowania się BPD określić wpływ czynników psychologicznych i genetycznych na kształtowanie się konkretnego obrazu zaburzeń osobowości u klienta?
  • W jaki sposób nieprawidłowo wykształcone więzi w dzieciństwie oraz doświadczenie traumatycznych wydarzeń może doprowadzić do pojawienia się osobowości typu borderline?
  • Jak osobowość typu borderline może podwyższać ryzyko wystąpienia uzależnień, samookaleczeń, wchodzenia w przelotne związki i niezobowiązujące kontakty seksualne oraz jak w takiej sytuacji pomóc klientowi z radzeniem sobie ze strachem przed odrzuceniem?
  • Z jakimi trudnościami w sferze nawiązywania i podtrzymywania relacji, tworzenia związków oraz w kontaktach zawodowych mierzą się osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline?
  • W jaki sposób pograniczne zaburzenie osobowości może determinować i zniekształcać obraz postrzeganego świata, innych i własnej osoby? Idealizowanie aktualnego partnera do czasu pierwszej kłótni, postrzeganie świata w czarno-białych barwach, przy jednoczesnym braku stanów pośrednich między euforią a załamaniem?
  • Jak w praktyce rozpoznawać mniej lub bardziej charakterystyczne objawy osobowości borderline i diagnozować to zaburzenie zgodnie z kryteriami diagnostycznymi DSM-V, ICD-10 oraz ICD-11?
  • Przy użyciu jakich metod, na etapie procesu diagnostycznego, poprawnie zidentyfikować i odróżnić od siebie osobowość typu borderline od choroby afektywnej dwubiegunowej? Wskazówki i podpowiedzi jak uniknąć pułapek diagnostycznych.
  • Jak pracować metodą mostów emocjonalnych, terapią skoncentrowaną na współczuciu czy pracą z wyobrażeniami i trybami, aby skutecznie pomóc klientowi z poradzeniem sobie z nieprzyjemnymi objawami osobowości borderline?

Program szkolenia:

Moduł I: Czynniki mające wpływ na wykształcenie i rozwijanie się osobowości typu borderline

Moduł II: Specyfika diagnozy osobowości typu borderline

Moduł III: Specyfika i niuanse terapeutyczne związane z pomocą psychologiczną/psychoterapeutyczną w osobowości typu borderline

Moduł IV- warsztat praktyczny: Case study – praca nad studium przypadku

dr n. med. Anna Klatkiewicz – psycholog, psychoterapeuta, trener, pedagog, wykładowca Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autorka ponad 40 publikacji z psychologii klinicznej i psychoterapii. Prowadzi psychoterapię indywidualną w nurcie psychodynamicznym, łącząc go z elementami Gestaltu integracyjnego oraz psychoterapię par i rodzin w nurcie systemowym.


Zamieszczane w tym dziale ogłoszenia mają charakter czysto informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Fundacja zPogranicza nie pobiera opłat za zamieszczanie ogłoszeń ani nie czerpie żadnych innych korzyści z ich publikacji. Fundacja zPogranicza nie odpowiada za organizację prezentowanych tu kursów i szkoleń, przekazywane podczas nich treści oraz nie pośredniczy w zakupie biletów. Zarząd Fundacji zPogranicza ułatwia dokształcanie się specjalistów w zakresie terapii osobowości borderline, co może poprawić skuteczność leczenia osób z tą diagnozą, budowanie przychylnych postaw wobec pacjentów z zaburzeniem borderline oraz destygmatyzację zaburzenia z pogranicza, co jest zgodne ze statutowymi celami Fundacji.

Skip to content