Przejdź do treści
Strona główna » Magdalena Tylko – Na ratunek terapeucie! Jak odnaleźć dialektyczną równowagę?

Magdalena Tylko – Na ratunek terapeucie! Jak odnaleźć dialektyczną równowagę?

Wykład Magdaleny Tylko „Na ratunek terapeucie! Jak odnaleźć dialektyczną równowagę? Praktyczne zastosowanie dialektyki w procesie terapeutycznym” z okazji II Konferencji Online Trzeciej Fali Terapii Behawioralnych. Więcej informacji tutaj: http://uczesieact.pl/ii-konferencja-online-trzeciej-fali-terapii-behawioralnych/

Marsha Linehan i jej zespół tworząc swoje podejście terapeutyczne poszukiwali sposobu opisu tego, co dzieje się z osobami, u których diagnozowano zaburzenie osobowości z pogranicza (Borderline). Modelem, który najlepiej w ich przekonaniu ujmował trudności tych osób okazał się model dialektyczny. W trakcie rozwijania tego podejścia terapeutycznego dialektyka nabierała coraz większego znaczenia. Z czasem stała się podstawowym paradygmatem terapii, a jej znaczenie okazało się tak istotne, że podejście rozwijane przez Marshę Linehan zyskało nazwę „Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (DBT)”.

Dialektyka nie tylko ułatwia nam zrozumienie etiologii zaburzenia osobowości z pogranicza, pozwalając nam opisać trudności z jakimi borykają się osoby doświadczające silnej dysregulacji emocji. Dialektyka jest drogowskazem dla procesu terapeutycznego uwypuklając konieczność zachowania równowagi pomiędzy akceptacją a zmianą w procesie terapii. Dialektyka wpływa na przebieg sesji zapewniając jej dynamikę. A w najbardziej konkretnym swoim zastosowaniu staje się interwencją terapeuty oraz umiejętnością, która pozwala odnaleźć sens i równowagę w życiu osobom doświadczającym dysregulacji emocji.

W trakcie spotkania opowiem o dialektyce oraz przybliżę dialektyczne interwencje terapeutyczne i inne strategie oparte na dialektyce.

Źródło: https://m.youtube.com/watch?v=oks5yErDPqQ

Skip to content