Przejdź do treści
Strona główna » BORDERLINE oczami psychoterapeutki i pacjentki

BORDERLINE oczami psychoterapeutki i pacjentki

(Właściciel filmu wyłączył możliwość odtwarzania na innych stronach, kliknij w poniższy link, by obejrzeć nagranie w serwisie YouTube)

Obejrzyj w YouTube

Połączmy teorię z praktyką! Jak wiemy, złotym środkiem w zrozumieniu jednostki jest połączenie ustrukturyzowanej wiedzy z doświadczeniem. Taki jest cel. Aby w pełni skorzystać z naszego spotkania, postanowiliśmy podzielić je na dwie części: wykład teoretyczny oraz rozmowę praktyczną.

W pierwszej części odbędzie się ok. 60-minutowe wystąpienie teoretyczne na temat specyfiki zaburzenia osobowości z pogranicza od strony terapeutycznej i diagnostycznej. Prelekcję wygłosi Pani Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej – Magdalena Muracka-Tylko. Jej niepodważalne doświadczenie w pracy terapeutycznej pozwoli nam zgłębić wiedzę na temat zaburzenia, a także naświetli najbardziej znaczące aspekty z nim związane.

Druga część naszego spotkania będzie miała formę rozmowy z osobą dotkniętą zaburzeniem typu borderline. Gościć będziemy Ankę Mrówczyńską, znaną ze swojej obecności w sieci jako osoba propagująca informację na temat borderline, która przedstawi nam swoją perspektywę widzenia rzeczywistości. Anka opowie nam o swoim życiu codziennym, o zmaganiach, z jakimi się mierzy, a także odpowie na pytania, które pojawią się w odniesieniu do zdobytej przez nas wiedzy. Wierzymy, że ta rozmowa otworzy nasze oczy i myślenie jeszcze szerzej, pozwoli nam dostrzec wielopłaszczyznowość nas jako ludzi -w oparciu o konkretną osobę i jej historię.

Magdalena Muracka-Tylko jest psychologiem, filozofem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym (cert nr: 544), członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. W 2019 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive Training prowadzone przez Behavioral Tech (Seattle, USA). Obecnie dalej kształci się w DBT jako psychoterapeuta, dydaktyk i mentor zespołów konsultacyjnych DBT pod okiem prof. Alana Fruzzettiego, uznanego specjalisty i superwizora DBT na świecie. Jest wykładowczynią w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Warszawie. Obecnie ma zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącej Zarządu III kadencji Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT, https://ptdbt.pl/), którego jest członkiem założycielem i w którego władzach aktywnie działa od 2016 roku. W stowarzyszeniu podejmuje inicjatywy szkolenia terapeutów (m.in.: prowadzi nieodpłatne zespoły samokształceniowe) oraz zajmuje się koordynacją i rozwijaniem programu Family Conections (FC) w Polsce (m.in.: prowadzi spotkania szkoleniowe dla liderów FC oraz konsultuje ich pracę), a jako lider FC prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin.

Anka Mrówczyńska, urodzona wiosną 1987 roku, autorka autobiograficznych książek o życiu z zaburzeniem borderline oraz thrillerów psychologicznych.

Absolwentka klasy dziennikarskiej, rozpoczęła studia filozoficzne oraz pedagogiczne, jednak ze względu na stan zdrowia psychicznego przerwała naukę na obu kierunkach.

Zadebiutowała w 2015 roku dziennikiem napisanym w szpitalu psychiatrycznym „Młody bóg z pętla na szyi. Psychiatryk”. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko psychologiczno-psychiatryczne i polecana jest zarówno studentom, jak i specjalistom z szeroko pojętej dziedziny ochrony zdrowia psychicznego.

Po sukcesie „Psychiatryka” wydała dwie kolejne części cyklu „Młody bóg z pętla na szyi” – wspomnienia z pierwszej psychoterapii indywidualnej („Terapia u Doktorka”) oraz dziennik prowadzony przez siedem lat bezpośrednio poprzedzających wydarzenia z części pierwszej oraz drugiej („Samobójstwo na raty”).

Czwarta wydana książka autobiograficzna jej autorstwa, to „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”, która jest próbą nabrania dystansu do problemów wynikających z pogranicznego zaburzenia osobowości.

Oprócz książek autobiograficznych, pisze również thrillery psychologiczne. Pomaga jej w tym wiedza zdobywana podczas lektury podręczników akademickich i klinicznych z zakresu psychopatologii oraz psychoterapii, a także profesjonalne szkolenia w tym temacie. W beletrystyce szczególną uwagę przykłada do pogłębionych portretów psychologicznych swoich bohaterów oraz opisów tego, co może się dziać w zakamarkach chorych i zaburzonych umysłów.

Po zakończeniu sześcioletniej psychoterapii rozpoczęła pracę nad czwartą częścią cyklu „Młody bóg z pętla na szyi”, która zawiera wspomnienia z procesu leczenia.

Założyła portal zPogranicza.pl, który w założeniu ma być centrum rzetelnych informacji na temat osobowości chwiejnej emocjonalnie oraz szkoleń i kursów dla specjalistów, chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Współpracuje z magazynem „Trening umiejętności społecznych”, publikując artykuły na temat problematyki borderline.

Marzy o założeniu fundacji, która w sposób kompleksowy pomagałaby osobom cierpiącym na pograniczne zaburzenie osobowości oraz prowadziłaby działania na rzecz destygmatyzacji tego zaburzenia.

Skip to content