Borderline – co nam się kojarzy z tym zaburzeniem osobowości? Dlaczego musimy uważać, kiedy nazywamy kogoś „borderem”? Jak możemy tworzyć dobre i satysfakcjonujące relacje z osobami z BPD (Borderline Personality Disorder)? Jakie są skuteczne metody leczenia tego zaburzenia?
Na te i wiele innych pytań w rozmowie z Joanną Gutral odpowiada Magdalena Tylko, przewodnicząca zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.
Podcast powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym, wydawcą książki „Borderline. Życie na krawędzi”.
Magdalena Muracka-Tylko jest psychologiem, filozofem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W 2019 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive Training, szkolenie w terapii Dialektyczno-Behawioralnej, prowadzone przez Behavioral Tech, Seattle, USA. Obecnie dalej kształci się w DBT jako psychoterapeuta, dydaktyk i mentor zespołów konsultacyjnych DBT pod okiem prof. Alana Fruzzettiego, uznanego specjalisty i superwizora DBT na świecie. Jest wykładowczynią w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Warszawie. Obecnie ma zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącej Zarządu III kadencji Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT) https://ptdbt.pl/, którego jest członkiem założycielem i w którego władzach aktywnie działa od 2016 roku. W stowarzyszeniu podejmuje inicjatywy szkolenia terapeutów (m.in.: prowadzi nieodpłatne zespoły samokształceniowe) oraz zajmuje się koordynacją i rozwijaniem programu Family Conections (FC) w Polsce (m.in.: prowadzi spotkania szkoleniowe dla liderów FC oraz konsultuje ich pracę), a jako lider FC prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin. Family Connections (FC) to bezpłatny program wsparcia dla rodzin i bliskich osób cierpiących na zaburzenie osobowości chwiejnej emocjonalnie (osobowość z pogranicza, BPD, Borderline). Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie: ptdbt.pl/dlarodzin (https://ptdbt.pl/dlarodzin/). Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (https://ptdbt.pl/) prowadzi program FC w Polsce we współpracy z NEABPD (National Education Alliance for Borderline Personality Disorder ).”
Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.