Przejdź do treści
Strona główna » Alicja Baranek – Gdy nadmiar kontroli to problem – strategie dialektyczne i behawioralne w RO DBT

Alicja Baranek – Gdy nadmiar kontroli to problem – strategie dialektyczne i behawioralne w RO DBT

Wykład Alicji Baranek „Gdy nadmiar kontroli to problem – strategie dialektyczne i behawioralne w RO DBT” z okazji III Konferencji Online Trzeciej Fali Terapii Behawioralnych. Więcej informacji tutaj: http://uczesieact.pl/iii-konferencja-online-trzeciej-fali-terapii-behawioralnych/

Radykalnie Otwarta Dialektyczna Terapia Behawioralna, opracowana przez Thomasa Lyncha, jest jedną z terapii behawioralnych tzw. 3 fali CBT. Skierowana jest do osób takim z poziomem samokontroli, który utrudnia funkcjonowanie i relacje. Podobnie jak standardowa DBT – RO DBT opiera się na filarach dialektyki, behawioryzmu i uważności, sprzęgniętych w celu zwiększenia otwartości rozumianej jako uczenie się adaptacyjnego i elastycznego reagowania.

Terapeuta w tym podejściu staje się partnerem, towarzyszem i przyjacielem klienta, a jego celem jest sprowadzenie funkcjonującej często w izolacji społecznej osoby z powrotem do „ludzkiego plemienia”. Celem interwencji terapeutycznych stają się nie myśli, emocje lub zachowanie klienta, ale jego „społeczne sygnalizowanie”.

Wykład będzie syntetycznym wprowadzeniem w podstawy teoretyczne tego podejścia oraz przeglądem podstawowych technik i strategii pomocnych w leczeniu osób z problemem nadmiernej samokontroli. Rozpoznania, w których pomocne może być RO DBT, to m.in osobowość obsesyjno-kompulsywna, schizoidalne zaburzenie osobowości, usztywniona fobia społeczna, przewlekła depresja czy anoreksja. Dostrzeżenie wspólnego mianownika tych zaburzeń umożliwia jednocześnie rezygnację z używania tych etykiet oraz osobnych protokołów leczenia.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=G_m3wrw2dG8

Skip to content