W tym wystąpieniu Magdalena Tylko przedstawia zasady terapii Dialektyczno-Behawioralnej i wynikające z nich konsekwencje praktyczne.
Trzy zasady terapii Dialektyczno-Behawiorlanej:
1. Wszyscy jesteśmy połączeni: żeby pomóc osobie, trzeba pomóc środowisku.
2. Trudnością pacjentów z BPD nie jest brak motywacji, ale brak umiejętności: żeby pomóc osobie, trzeba nauczyć ją umiejętności.
3. Uprawomocnienie emocji jest drogą do ich regulacji: żeby pomóc osobie, potrzebujemy uczyć ją i jej otoczenie uprawomocnienia.
Z tego paradygmatu, z tych 3 zasad wypływa forma terapii DBT:
– Trening umiejętności, gdzie osoba uczy się potrzebnych metod radzenia sobie,
– Zespół konsultacyjny dla terapeuty i Family Connections jako wsparcie środowiska,
– Terapia indywidualna i coaching telefoniczny jako generalizacja umiejętności.
Mówię o tym, co zrobiło PTDBT, aby terapia Dialektyczno-Behawioralna była obecna w Polsce, o naszych planach szkoleniowych i o tym jakie wyzwania przed nami.
Magdalena Muracka-Tylko jest psychologiem, filozofem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W 2019 roku ukończyła szkolenie DBT Comprehensive Training prowadzone przez Behavioral Tech, Seattle, USA. Obecnie dalej kształci się w DBT jako psychoterapeuta, dydaktyk i mentor zespołów konsultacyjnych DBT pod okiem prof. Alana Fruzzettiego, uznanego specjalisty i superwizora DBT na świecie. Jest wykładowczynią w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Warszawie. Obecnie ma zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącej Zarządu III kadencji Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT), którego jest członkiem założycielem i w którego władzach aktywnie działa od 2016 roku. W stowarzyszeniu podejmuje inicjatywy szkolenia terapeutów (m.in.: prowadzi nieodpłatne zespoły samokształceniowe) oraz zajmuje się koordynacją i rozwijaniem programu Family Conections (FC) w Polsce (m.in.: prowadzi spotkania szkoleniowe dla liderów FC oraz konsultuje ich pracę), a jako lider FC prowadzi treningi umiejętności Family Connections dla rodzin.