Termin szkolenia: 30.11.2023, 18:00-21:00
Miejsce szkolenia: online- platforma dialoteka.pl
Cena: 99 zł
Organizator: Dialoteka.pl
Prowadzący: dr Monika Olga Jańczak
Adresaci: psycholodzy, psychoterapeuci, studenci psychologii i osoby zainteresowane psychoterapią osób z zaburzeniamii osobowości
Zapisy i więcej informacji: https://www.dialoteka.pl/jak-zapobiegac-rezygnacji-z-terapii-u-pacjentow-z-zaburzeniami-osobowosci
Praktyczne szkolenie, na którym dowiesz się, jakie są główne przyczyny rezygnowania („wypadania”) z terapii pacjentów z zaburzeniami osobowości oraz jakie są skuteczne sposoby na zminimalizowanie ryzyka drop-outu.
Podczas szkolenia poznasz metody pracy, które zostały opracowane w zgodzie z najnowszymi wynikami badań na temat skuteczności terapii osób z zaburzeniami osobowości.
Sposoby pracy przedstawione podczas szkolenia mają charakter interdyscyplinarny i będziesz mógł/a je zastosować niezależnie od podejścia terapeutycznego, które stosujesz.
Na szkoleniu:
- Dowiesz się, jak przeprowadzać proces konsultacji do terapii i przechodzić kryzysowe momenty w procesie terapii tak, by zmniejszyć ryzyko rezygnacji pacjentów z ZO z terapii.
- Poznasz praktyczny 7-punktowy plan konsultacji, który pomoże ci ograniczyć “wypadanie” pacjentów z ZO z terapii:
- Dowiesz się, jak przeprowadzenie poprawnej diagnozy zmniejsza ryzyko drop-outu
- Dowiesz się, jak udzielać informacji zwrotnej odnośnie diagnozy ZO swoim pacjentom (bez stygmatyzacji, ale tak, by dać ulgę) oraz jak przeprowadzać skuteczną psychoedukację;
- Dowiesz się, jak skutecznie i realistycznie ustalić z pacjentem z ZO cele terapii oraz jakich pułapek w stawianiu celów unikać;
- Dowiesz się, jak rzetelnie informować pacjentów z ZO o ryzyku i możliwościach, jakie daje poddanie się procesowi psychoterapii oraz jakie alternatywne możliwości poprawy własnego stanu są dla niego dostępne;
- Dowiesz się, jak skutecznie ustalać i omawiać warunki niezbędne do pracy z pacjentami z ZO;
- Dowiesz się, jak ocenić, czy pacjent nie potrzebuje bardziej intensywnej pomocy niż możesz zapewnić (np. hospitalizacji);
- Dowiesz się, jak dobrze skonstruowany kontrakt terapeutyczny zapobiega drop-outom i co powinien zawierać, żeby był skuteczny.
- Dowiesz się, jak radzić sobie w kryzysowych momentach podczas terapii osób z ZO.
- Dowiesz się, jak przetrwać tzw. “burze emocjonalne”, które przytrafiają się pacjentom z ZO podczas procesu terapeutycznego i jak zrobić z takiego zdarzenia punkt rozwojowy.
Ponadto:
- Poznasz wyniki najnowszych badań naukowych na temat psychoterapii pacjentów z ZO oraz zrozumiesz jak te wyniki można przełożyć w praktyce na pracę terapeutyczną.
- Dowiesz się, na czym polega zjawisko częstej rezygnacji z terapii pacjentów z ZO, dlaczego to zjawisko jest tak powszechne, oraz jak oddziałuje zarówno na pacjentów, jak i na terapeutów.
dr Monika Olga Jańczak
Certyfikowana psychoterapeutka PTPP, doktor nauk społecznych w zakresie psychologii, która od kilkunastu lat prowadzi badania naukowe nad zaburzeniami osobowości.
Autorka wielu publikacji i autorka książek m.in „What’s on your mind? A Guide for Mentalization Assessment in Adults” (2021) oraz „Mentalizacja w kontekście przywiązania. Zdolność do rozumienia siebie i innych u osób z osobowością borderline” (książka nominowana do nagrody Teofrasta za najlepszą książkę naukową)
Problematyką zdrowej i zaburzonej osobowości zajmuje się z wielu perspektyw – praktycznej, podczas pracy z pacjentami, badawczej i naukowej, ale także dydaktycznej jako adiunkt w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Psychologii Klinicznej UAM i prelegentka na międzynarodowych konferencjach kierowanych do specjalistów pracujących w obszarze zdrowia psychicznego.
Zamieszczane w tym dziale ogłoszenia mają charakter czysto informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Fundacja zPogranicza nie pobiera opłat za zamieszczanie ogłoszeń ani nie czerpie żadnych innych korzyści z ich publikacji. Fundacja zPogranicza nie odpowiada za organizację prezentowanych tu kursów i szkoleń, przekazywane podczas nich treści oraz nie pośredniczy w zakupie biletów. Zarząd Fundacji zPogranicza ułatwia dokształcanie się specjalistów w zakresie terapii osobowości borderline, co może poprawić skuteczność leczenia osób z tą diagnozą, budowanie przychylnych postaw wobec pacjentów z zaburzeniem borderline oraz destygmatyzację zaburzenia z pogranicza, co jest zgodne ze statutowymi celami Fundacji.